باغ ملی تربت‌حیدریه؛ قدمت، طراوت و زیبایی در یک قاب

پله‌های خاطره انگیز باغ‌ملی تربت‌حیدریه

باغ‌ملی تربت‌حیدریه بر فراز تپه‌ای در مرکز شهر قرار دارد. درختان سرو و کاج سر به فلک کشیده و باغچه‌های گل‌های زیبا و رنگارنگ از ویژگی‌های باغ‌ملی به شمار می‌آید.

باغ‌ملی تربت‌حیدریه تا حدود 70 سال پیش در واقع یک قبرستان بود که به تدریج تبدیل به یک بوستان گردید. از آنجا که این باغ در مرکز شهر قرار دارد، همواره دسترسی به آن آسان بوده و انتخاب برتر طبیعت‌دوستان و ورزشکاران می‌باشد. چنانکه ورزشکاران و علاقه‌مندان زیادی در صبح و عصر جهت پیاده روی و استفاده از وسایل تندرستی مراجعه می‌نمایند. آمیخته شدن صدای پرندگان با صدای رادیو؛ زیبایی پارک را دوچندان می‌نماید.

درختچه‌های زینتی، گونه‌های ژاپنی، سرو، صنوبر، اقاقیا و… گونه‌های گیاهی باغ‌ملی را تشکیل می‌دهند.

نظر به قدمت برخی از درختان حدودا 90 ساله، در قسمتی از پارک، هنرمندان زیادی اقدام به خلق آثار زیبایی روی تنه‌ی درختان خشک شده نموده‌اند.

فضای ویژه بازی کودکان

در باغ ملی تربت حیدریه همچنین چند فضای اختصاصی بازی کودکان تعبیه شده است.

هرچند که در سال‌های نچندان دور، فضای شهربازی نیز به این مجموعه اضافه شده بود اما پس از مدت کوتاهی مجددا آن فضاها به مجموعه باغ بازگشت.

مسیر‌های ورودی باغ‌ملی

برای ورود به باغ‌ملی می‌توان از 3 ورودی اقدام نمود:

1- ورودی خیابان مطهری: از میدان مرکزی (مسجد جامع) به سمت انتهای خیابان مطهری (معروف به خیابان باغ ملی) که وجود پله‌های زیاد ممکن است برای سالمندان و کم‌توانایان مشکل باشد.
2- ورودی خیابان قائم: تعداد پله‌های کمتر و البته رنگارنگ!
3- ورودی خیابان گل: مناسب‌ترین مسیر ورود برای وسیله نقلیه و افراد کم‌توان و سالمندان.

کتابخانه و مجموعه تالار و سینمای اندیشه

تلفیق کتابخانه و مجموعه تالار و سینمای اندیشه که در حاشیه باغ‌ملی قرار گرفته است، مکمل فضای تفریحی بوده و فضای فرهنگی شهر را نیز بخوبی پوشش داده است.

 

پاسخ بدهید

Your email address will not be published.