اولین جشنواره ملی ” سرخ و سفید” در تربت حیدریه برگزار می شود

«علی رستمی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در تربت حیدریه اظهارکرد: نخستین جشنواره کشوری فرهنگی،گردشگری سرخ و سفید با محوریت معرفی دو محصول مهم عقیق و ابریشم شهر بایگ تربت حیدریه با حضور گردشگران، اهالی فرهنگ،فعالان اقتصادی در حوزه های معدن و ابریشم ۲۴ خرداد برگزار می شود.

فرماندار تربت حیدریه افزود: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی ظرفیت ها و توانمندی های فرهنگی، طبیعی، گردشگری تربت حیدریه و بخش زیبای بایگ، همچنین ایجاد فرصت های کارآفرینی، همدلی، تعامل و نشاط عمومی بین روستاهای منطقه هدف می باشد.

وی خاطر نشان کرد: معرفی دو محصول مهم و استراتژیک عقیق و ابریشم به عنوان دو عامل رشد اقتصادی منطقه و ایجاد اشتغال و استفاده بهینه از فرصت های ایجاد شده برای تولیدکنندگان و کارآفرینان از دیگر رسالت های ما در برگزاری این جشنواره می باشد.

رستمی در تشریح برنامه های این جشنواره گفت: بازدید از جاذبه های تاریخی و گردشگری تربت حیدریه در روز اول و در روز دوم با محوریت مسئله مهم ژئوتوریسیم، بازدید از معادن بخش بایگ و سفر به روستای بسک بعنوان تنها روستای ملی صنایع دستی در خراسان رضوی و بازدید از فعالیت صنعت ابریشم کشی توسط مردم این روستا بعنوان پایتخت ابریشم ایران از دیگر برنامه های اجرایی این جشنواره خواهد بود.

وی گفت: بسک روستایی از توابع بخش بایگ شهرستان تربت حیدریه است که با وجود ۹۹ کارگاه ابریشم کشی و اشتغال نیمی ازمردم روستا به این شغل از مهمترین عوامل ثبت ملی روستای بسک در مرداد ۹۷ بود، ظرفیت بسیار بالای این روستا به همراه بایگ درتولید ۷۰درصد ابریشم کشور نقش مهمی در انتخاب بسک به عنوان تنها روستای ملی درخراسان داشته است، این روستا هم اکنون جزء ۶ روستا درکشور است که درحوزه صنایع دستی به عنوان روستای ملی ثبت شده است.